Virológusok szőrmefarmokról induló – fajok között terjedő, embereket is megfertőző – újabb járványok veszélyére figyelmeztetnek.
A kutatókat aggodalommal tölti el, hogy a vizsgált kínai prémfarmokon több tucat fajok között terjedő vírus jelenlétét dokumentálták, ami akár egy újabb nagyszabású világjárvány melegágya lehet.
Emlékeztető: a COVID-19 világjárvány idején először Európában, dán prémtelepeken dokumentálták a munkásokat és a nyérc-állományt egyaránt fertőző mutáns felbukkanását. Emiatt milliószámra rendelték el a nyércek haladéktalan semmisítését.
Edward Holmes virológus professzor, aki a COVID-19 kutatását vezette, az AFP-nek adott interjújában hangsúlyozza, hogy “a prémtenyésztés lehet az egyik legvalószínűbb gócpontja egy új világjárvány kiindulásának! Személy szerint az a meggyőződésem, hogy a prémipart globálisan fel kell számolni.”
A kínai virológiai kutatócsoport 461 állat (akik 2021 és 2024 között különböző betegségekben haltak meg Kínában) beleértve nyérc, nyúl, róka, mosómedve stb. tüdő- és bélszöveteinek genetikai adatait dolgozta fel. Többségük prémfarmról származott, voltak élelmiszer- és hagyományos kínai orvoslás céljából tenyésztettek, továbbá kb. 50 vadállat.
A Nature szakportálon megjelent tanulmányuk szerint, a szövetmintákból a csapat összesen 125 vírust, köztük 36 újat dokumentált! 39 vírusról megállapították, hogy nagy kockázatú zoonózis, azaz fajok között is terjedő, akár embereket is megfertőző, például a már ismert hepatitis E és a japán agyvelőgyulladás.
Többféle madárinfluenzát is kimutattak, például tengerimalacokban, nyércekben, pézsmapockokban.
Találtak hétféle koronavírust (törzset / mutánst), melyek egyike sem állt kapcsolatban a COVID 19-et okozó SARS CoV-2-vel.
A vírus, mely leginkább aggasztja Holmes professzort, az eredendően japán házi denevérből kiinduló, most két tenyésztett nyérc tüdejéből kimutatott zoonózis koronavírus, a Bat-CoV HKU5, ami például a 2012-es közel-keleti légúti szindrómával összefüggő (Middle East Respiratory Syndrome, MERS) koronavírus-járványok okozója volt. A Sydney-i Egyetem kutatója arra figyelmeztet, hogy a vadon élő denevértől tenyésztett nyércig eljutott vírus vészharang, amire fokozottan figyelni kell!
Miközben még mindig több ezer ismeretlen vírus kering a vadon élő emlősök között, a tudósok egyetértenek abban, hogy a prémfarmok jellegéből adódóan a tenyésztett prémes állatok a leginkább zoonózis járványnak kitettek, a prémfarmok munkásain keresztül viszont bármikor kitörhet egy újabb világjárvány.
A COVID-19 eredetét illetően továbbra is az a vezető elmélet, hogy denevérekben kezdődött, majd a vadon élő állatok kereskedelme (nedves piacok) során terjedt át az emberre. “Meggyőződésem, hogy a vadon élő állatok (dél-kelet-ázsiai nedves piacok) kereskedelme volt a felelős a SARS-CoV-2 kitöréséért. A prémtenyésztés és a prémkereskedelem könnyen egy újabb pandémia kitörésének gócpontja lehet.” – nyomatékosítja Holmes professzor.
Megkérdőjelezhetetlen tény: A szőrme azé, aki beleszületett. Valamint: A szőrme rajtad nem státuszszimbólum, hanem szegénységi bizonyítvány.
(Azonban ahogy a fb-ozó közösségek tagjainak többsége nem, úgy mi sem vagyunk virológusok. Ebből következik, hogy azt, hogy korunk eddigi legpusztítóbb zoonózis járványának vírusa vadon élő denevérben keletkezett, vagy eredetileg egy véletlen vagy szándékos laborszökevény, nem tudjuk érdemben megvitatni. Ahogy a védőoltások vélt vagy valós hatékonyságát / mellékhatásait sem.)
Fotók forrása: HSI, WI/PA – Daily Mail cikk