Az állatjólét szigorítását követelik az EU-tól

Stratégiai Párbeszéd sürgeti az Európai Bizottságot, hogy 2026-ig végezze el az állatjóléti jogszabályok felülvizsgálatát.

Az állatjóléti jogszabályok aktualizálása elengedhetetlen tényező a rugalmas, és fenntartható élelmiszer-rendszerek felé való elmozdulásban, hiszen bizonyított, hogy a nagyüzemi környezetkárosító mezőgazdaság jelenlegi működése már fenntarthatatlan – vélekednek egyöntetűen az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd résztvevői.

Az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló Stratégiai Párbeszéd 8 hónapos folyamata a végéhez ér. Üdvözlendő, hogy minden érdekelt fél egyetért abban, hogy 2026-ig sürgősen felül kell vizsgálni az EU állatjóléti jogszabályait, és végre kell hajtani a ketreces tartás fokozatos megszüntetését, összhangban azokkal a tudományos bizonyítékokkal, melyek feltárták az ipari mezőgazdaság az állatok jólétére, a bolygó véges erőforrásaira, az agrár-élelmiszerrendszerek fenntarthatóságára gyakorolt hatásaira.

Az Eurogroup for Animals – a Stratégiai Párbeszéd egyik résztvevője – kiemeli a tárgyalássorozat hozzájárulását az állatjóléti politikák megújulásához, a kereskedelemhez, a „közjót szolgáló közpénzek” felhasználásához, a termékek címkézéshez, valamint annak szükségességéhez, hogy a fogyasztók számára elérhetővé és érthetővé tegyék a fenntartható élelmiszerválasztást.

A jelentés elismeri, hogy a fenntartható agrár-élelmiszeripari rendszerekre való áttérésnek előtérbe kell helyeznie a magas állatjóléti szabványokat, amelyeket közpénzből kell támogatni, nem utolsósorban a megreformált közös agrárpolitikából (Common Agricultural Policy – CAP), valamint az újonnan létrehozott Átmeneti Alapból. Ezeknek az új pénzügyi forrásoknak támogatniuk kell a gazdálkodókat abban, hogy magasabb állatjóléti normákra térjenek át, beleértve a ketrec nélküli gazdálkodást is.

Ezért minden érintett fél számára alapvető fontosságú, hogy a megreformált állatjóléti jogszabályokat késedelem nélkül közzétegyék, lehetővé téve a fenntartható megoldásokba történő befektetést.

Az Eurogroup for Animals üdvözli a jelentés keresletoldali politikákra vonatkozó felhívását is, melyek biztosítják, hogy a fenntartható és egészséges élelmiszerek széles körben elérhetőek, megfizethetőek és vonzóak legyenek az európai fogyasztók számára, miközben legalábbis egyensúlyba hozza, de inkább az utóbbi felé tolja el az állati és a növényi eredetű fehérje bevitelét. Az áfacsökkentés, a növényi alapú élelmiszer-ágazat fejlesztését támogató akcióterv és az egészségesebb étkezés a nyilvános étkezdékben elősegítené az étkezési szokások reformját, mivel az állati eredetű termékektől való túlzott függőség továbbra is az egész élelmiszerrendszert fenyegeti.

A jelentés javasolja, hogy a fogyasztók egy átfogó, többrétű, EU-szintű állatjóléti címkézési rendszeren keresztül, hozzáférjenek az EU-ból származó és/vagy ott feldolgozott összes hús- és tejtermékre vonatkozó, a választásukat befolyásoló információkhoz.

Üdvözöljük a fenntarthatóságra összpontosító innovatív termékek és folyamatok gyorsabb szabályozására vonatkozó ajánlást is – ennek lehetővé kell tennie az innovatív alternatív fehérjék akadálytalan jóváhagyását, ami lehetővé fogja tenni “kevesebb állat – magasabb jóléti szabványoknak megfelelő” tartását.

A jelentés kifejezetten felszólít „az uniós jogban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival összhangban lévő importkövetelmények elfogadására, többek között az állatjólét érdekében”. Ez garantálni fogja, hogy az uniós fogyasztás ne járulhasson hozzá etikátlan és környezetkárosító termelési és kereskedelmi gyakorlatokhoz a világ más részein. A jelentés azt is javasolja, hogy a Bizottság értékelje újra a kereskedelmi megállapodások piacra jutásra vonatkozó szakaszait, hogy foglalkozzon „az eltérő normákból eredő jelenlegi kihívásokkal”, például az állatjóléttel kapcsolatban.

Az Európai Bizottság (EB) januárban indította útjára a Stratégiai Párbeszédet, amely a gazdálkodói szövetségeket, a fogyasztói érdekképviseleti szervezeteket, a tudósokat, a kiskereskedőket és a civil szervezeteket tömöríti. Következtetései arra irányulnak, hogy tájékoztassák az Európai Bizottságot a mezőgazdasággal és élelmiszerekkel kapcsolatos elképzeléseiről, amelyeket az ígéretek szerint az új ciklus első 100 napja alatt be is kell mutatni.

Köszönjük Ursula Von der Leyen elnök fontos kezdeményezését, mely a résztvevő felek érdekeinek közelítésére irányul, és örömmel látjuk, hogy konszenzus alakult ki az állatjólét alapvető fontosságáról. Hangsúlyoznunk kell azonban, hogy tekintettel az előttünk álló válságok egzisztenciális hatásaira, ezeket az ajánlásokat konkrét határidőkkel intézkedésekké kell transzformálni. Ez egyben demokratikus kötelesség azon polgárok milliói felé, akik folyamatosan szigorúbb uniós állatjóléti jogszabályokat követeltek.

Reineke Hameleers

Eurogroup for Animals

vezérigazgató